Cvičenie škodí zdraviu, alebo športom k trvalej invalidite
Možno budete prekvapení, že toto tvrdenie nájdete na týchto stránkach, no bohužiaľ, musím konštatovať, že v určitom zmysle to je pravda. V živote robí človek mnoho chýb, čo je samozrejme, je to len človek, omylná bytosť. Sú chyby, z ktorých sa môže poučiť a neopakovať ich a chyby, ktoré sa už napraviť nedajú. A väčšina tých nenapraviteľných spadá do kategórie šport a pohyb.
Mladosť pochabosť
Zväčša sú to mladí ľudia, plný snov, motivácie a „dobre mienených, nezištných rád“ od kamarátov, ktorí v nich vidia skôr zdroj zárobkov, či už ako rýchlo-pečení osobní tréneri, dealeri fitnes prípravkov, či nebodaj anabolík a iných drog.
Mladí dajú na ich rady a bez nejakého dlhého uvažovania, mnohokrát bez rozcvičky sa pustia celou silou do ťažkého železa. „Čím viac vytlačíš, tým máš väčší rešpekt!“ a podobné, kvázi motivačné pokriky týchto mladých smerujú k budúcim zdravotným problémom.
Mopedom pole nepoorieš
Taká náhodná asociácia, ako príklad toho, že tak, ako stroje majú svoje parametre a určenie, tak aj telo človeka. Každý človek má svoje prirodzené predispozície a limity. Každý organizmus je určený k prirodzenému pohybu s predispozíciu nejakého „talentu“, ktorý by mal rozvíjať do prirodzených limitov.
V rámci vyššie spomenutého príkladu, ak mladý chlapec, alebo dievča vojde prvýkrát do posilňovne, nemá šajnu, na čo je stavaný/á a na čo má predispozíciu. Najprv by to mal/a zistiť, lepšie povedané, niekto by im mal pomôcť to zistiť a následne ho patrične motivovať v tom, na čo má predpoklady. Skôr, než si zničí telo, kĺby pri dvíhaní ťažkého železa v snahe byť kulturista, alebo fitneska, čím by sa zároveň vystavovali ďalším rizikám a hrozbám zo strany anabolík.
Mladí sme v každom veku
V kontexte, ak sa rozhodneme pre akúkoľvek činnosť, akýkoľvek šport, alebo cvičenie a doteraz sme s nim nemali skúsenosti, mali by sme sa najprv spoznať, do akej miery a záťaže sme pre túto aktivitu stvorení a máme aktuálne predispozície.
V tom by mal pomôcť dobrý tréner, ktorý nás nielen nasmeruje, ale aj dohliadne na to, aby daná aktivita bola vykonávaná v medziach našich schopností a prirodzeného pohybu.
Netreba riskovať zranenia, ktorých nepriaznivé následky si môžeme niesť celý nasledujúci život. Tým pádom ani šetriť na službách trénera, ktorý v tomto smere kvalitne poradí a bude sprevádzať.
A to nepíšem ako tréner, ale skôr z vlastných skúsenosti. Keď som ako mladý chlapec vkročil do posilňovne a nechal sa zlákať vidinou slávy vtedajších akčných hrdinov. Ešte že som sa včasne spamätal a začal uvažovať aj o tom, že do cvičenia je potrebné zapájať viac rozum ako svalov. Aj keď sa po rokoch ozvali nejaké nechcené dôsledky, no správnym cvičením sa to dá vykompenzovať. Ak chcete vedieť, aké dôsledky a akým cvičením, spýtajte sa ma.
Ale ako sa všeobecne hovorí, čím sme starší sme aj krajší múdrejší:)
Certifikovaný tréner, zakladateľ a prevádzkovateľ www.zdravievpohybe.sk (#ThinkFit filozofie), fitnes bloger… Ochotný vám poradiť a pomôcť v cvičení, stravovaní a motivácii!
Tel.: 0940 934 933
mail: info@zdravievpohybe.sk