Pilates alebo joga? Vyberte si správne
Pilates si v posledných rokoch získal široké publikum fanúšikov. Joga ich mala za tisíce rokov mnohonásobne viac. Pilates ich o niekoľko tisíc rokov možno bude mať ešte viacej. Ale nepredbiehajme. Komu sa hodí joga a pre koho je skôr určený pilates?
Duša verzus telo
Medzi hlavné princípy jogy patri sústredenosť na splynutie tela a duše. Joga je cvičenie, pri ktorom každý jej pohyb je odzrkadlením určitého pozitívneho pocitu. Po cvičení by ste sa mali cítiť uvoľnení a zároveň plní energie. Joga, ako súčasť východných kultúr a jej filozofie, či náboženstva, holisticky nazerá na človeka ako na jedinečný prvok celého sveta. Podstata človeka je spojenie jeho duše, mysle a tela, ako aj okolitého prostredia a ostatných ľudí, s čím spoločne vytvárajú jedno univerzum. Filozofia učí, že človek by mal žiť v súlade s prírodou a jej zákonitosťami, ako aj ostatnými ľuďmi. Akákoľvek nerovnováha v prírode spôsobuje jej výkyvy a nepriaznivé stavy pre jej ostatnú súčasť, aj ľudí. Tak, ako aj nerovnováha v človeku a v jeho vzťahoch spôsobuje zdravotné a psychické problémy.
Hlavným princípom pri cvičení jogy je výmena zlého za dobré. To zabezpečuje dýchanie, pri každom nádychu sa do tela dostáva život a výdychom odchádza smrť. Všetky svaly, šľachy a kosti majú svoju úlohu. Každému je potrebné dať rovnakú mieru energie v postupných dávkach. Pohyby sú preto pomalé. Pri každom je potrebne sústrediť sa na každý sval, ktorý je zapájaný a klásť dôraz na výmenu energií počas dýchania pri danom pohybe.
Čo jogou dosiahneme?
Cieľom jogy je celková vyrovnanosť mysle a tela, ktoré by malo zvládnuť každodennú činnosť, pre ktorú bolo stvorené, resp. pripravované. Človek by sa mal pridržiavať aj filozofie jogy, byť vyrovnaný, pozitívne naladený atď. Vtedy sa jeho duša a myseľ stáva odolnou voči stresujúcim nástrahám dnešného sveta. Takisto aj telo. Človek ktorý seriózne cvičí jogu a žije podľa jej filozofie je vyrovnanou bytosťou. So svojim vnútrom aj okolitým svetom.
Nemýľte si jogu so športom
Joga nie je šport. Nie je to ani zvýšená fyzická aktivita, ktorá pomáha redukovať hmotnosť. Je to len súčasť filozofie a jej poslania. Preto, ak zvažujete, že sa chcete začať venovať nejakej pohybovej aktivite, ale na začiatok chcete zvoliť niečo menej náročne, môžete začať aj s jogou. Ak nie ste zaťažení na filozofické traktáty a holistické učenia, s ktorými sa budete stretávať a ktoré by mali, ako súčasť jogy prispievať k lepšiemu životu a ste spokojní so svojou vlastnou životnou filozofiou a prostredím, skúste pilates.
Prečo pilates?
Pilates vymyslel Pilates. Muž, ktorý celý život venoval športu a starostlivosti o zdravie tela. Jogu neodsudzoval, odbremenil ju od filozofie a vybral z nej to najlepšie, ako základy pre svoje cvičenie. Do cvikov zapojil aj poznatky z celoživotného študovania fungovania tela a jeho jednotlivých častí. Akceptoval východné učenie o tele a za východiskový bod pri svojich cvičeniach určil jeho stred. Z neho vychádza každý pohyb. Taktiež zdôrazňuje správne dýchanie, ako hnaciu silu a zdroj energie pre každý pohyb. Tiež zdôrazňuje uvedomovanie si každého cviku, no s cieľom uvedomenia si vlastného tela a práve zapájaného svalu, hlavne preto, aby boli pri cviku zapájané tie správne. Ináč by nebol efektívny.
Cvičenia kúsok oživil a oproti joge medzi ne zaradil len také, ktoré môže a vie vykonať každý, či už dieťa alebo senior. Tu nebudete musieť sedieť v tureckom sede alebo dávať nohy za krk. Snažil sa aby cvičenia boli čo najbezpečnejšie a zároveň účinne. Aby precvičili najviac namáhané svaly a kĺby a zároveň ich nepoškodili.
Pri každom cviku je zapojený stred tela, ako jeho základný bod. Tým pádom sa stávate pevnejším a silnejším v každom pohybe. A nemusíte inklinovať k žiadnej filozofii ani náboženstvu, resp. to čo budete vyznávať je čisto na vás. Sám Pilates veril len sám v seba a v to, že čím je silnejšie telo, tým je silnejšia aj myseľ a človek tak dokáže viac.
Certifikovaný tréner, zakladateľ a prevádzkovateľ www.zdravievpohybe.sk (#ThinkFit filozofie), fitnes bloger… Ochotný vám poradiť a pomôcť v cvičení, stravovaní a motivácii!
Tel.: 0940 934 933
mail: info@zdravievpohybe.sk