Skupinové alebo individuálne cvičenie? Výhody aj nevýhody
Individuálne beháte, plávate, kondične posilňujete, no stále sa cítite byť zadychčaný a nevládzete napredovať. Po treťom kilometri behu vám pľúca vypovedajú a vy musíte spomaliť. Po tristo metroch plávania je to podobné. Alebo po pätnástich minútach vysoko intenzívneho tréningu v posilňovni si myslíte, že zomriete. Chýba vám motivácia?
Možno áno a možno hej
Ak nemáte kondičku, akákoľvek športová aktivita pre vás bude namáhavá. Hovorí sa, že koľko ľudí, toľko chutí. To sa dá preniesť aj na výrok, koľko ľudí, toľko rozdielnych fyzických schopností. Ak ste sa rozhodli začať opäť cvičiť, resp. začať cvičiť, mali by ste pouvažovať kde a ako.
Skupinové cvičenia nemusia byť vhodnou voľbou
Dnes sa do popularity dostávajú skupinové cvičenia, kde jeden alebo dvaja inštruktori vedú rôzne kondičné posilňovacie lekcie pre skupinu ľudí. Na jednej strane je to výhoda v tom, že vás, ako účastníka týchto skupinových cvičení skupina potiahne a motivuje. Na druhej strane je tu riziko.
Aké sú riziká skupinových cvičení
Pozrime sa na to príkladom. Chcete začať cvičiť a spevniť stred tela. Vo vašom meste si vyhľadáte, kde sa cvičí niečo, čo najviac zodpovedá vášmu cieľu. Ak bývate vo veľkomeste, máte toho na výber veľa. Ak v malom, tak možno budete radi, že tam funguje nejaká domáca posilňovňa a budete v cvičení odkázaní len na seba.
Ale. Prihlásite sa na cvičenie do nejakej skupiny. Prídete na prvú hodinu. Inštruktor, tréner začne precvičovať pripravenú lekciu v požadovanom tempe. To tempo je ale poväčšine určované inštruktorom. V skupine je cca desať až dvadsať ľudí. Niektorí to zvládajú v pohode, niektorí idú dušu vypustiť a niektorí sa nudia.
Pre koho je skupinové cvičenie určené?
Ono sa vám bude každý snažiť nahovoriť, že pre každého. Ale ako už bolo načrtnuté, každý má individuálnu kondíciu, fyziognómiu, metabolizmus atď. Ak na sebe chcete kvalitne a efektívne zapracovať, mali by ste sa orientovať na individuálnych trénerov a inštruktorov, ktorí sa vám budú môcť venovať naplno. Ktorí vedia vyhodnotiť váš individuálny stav, vaše požiadavky, vaše stravovanie a na základe toho vypracujú individuálny tréningový plán.
Ale nezatracujme skupinu!
Ako bolo spomenuté. Tréner by mal poznať každého svojho klienta dopodrobna a na základe týchto poznatkov zostaviť plán na mieru. V skupine to ide ťažko. Preto je ťažko udržať, resp. vytvoriť skupiny cvičiacich, ktorí by boli na tom kondične rovnako. Aj keď sa povie, že je to skupina pre začiatočníkov, každý začiatočník je na tom s kondíciou rôzne.
Skupiny môžu rýchlo skončiť
Ak sa v skupine nájde niekoľko jedincov, ktorí nestačia, alebo ktorým to je málo, môže sa ľahko stať, že skupinu opustia. A tým pádom zanikne celá skupina, lebo sa trénerom neoplatí viesť hodiny pre pár cvičencov za skupinovú cenu. To sa môže stať v malých mestečkách, vo veľkomestách sa zatiaľ vždy nájdu jedinci, ktorí sa do skupiny pridajú.
Týmto sa nechce povedať, že skupinové cvičenia sú zlé. Nie sú! Majú svoje výhody. Hlavne kolektív, ktorý vie každého jedinca povzbudiť. Kolektív, v ktorom sa získavajú nové kontakty a priateľstva. Dá sa povedať, že skupinové cvičenia sú okrem získania základnej kondície a sily, alebo iných, sledovaných cieľov, dobré z iných pohľadov. Je predovšetkým takou psycho hygienou, odreagovaním pre každého člena. Aj keď nedostanete tréning na mieru, podľa vašich predispozícii, dostanete potrebnú dávku relaxu a psychického odreagovania od bežných každodenných starostí.
Ideálne skupinové cvičenie, ako už bolo načrtnuté, je malá skupina členov rovnakých predispozícii, ktorým môže tréner vypracovať plán cvičenia individuálnejšie a aj lepšie na každého, počas cvičenia dohliadať. Sk chcete cvičiť skupinovo, hľadajte skupinky s maximálne 6 členmi, kde má inštruktor dostatočný priestor dohliadať na každého dôraznejšie.
Individuálny tréning je síce ochudobnený o sociálnu interakciu, ale na druhej strane o kompenzuje kvalitným prístupom a vypracovaným tréningom na mieru, podľa vašich predpokladov.
Je teda na vás, čo uprednostníte, resp. čo vám viac chýba.
Rozhodnutie je len na vás! Rád vás uvidím!
Certifikovaný tréner, zakladateľ a prevádzkovateľ www.zdravievpohybe.sk (#ThinkFit filozofie), fitnes bloger… Ochotný vám poradiť a pomôcť v cvičení, stravovaní a motivácii!
Tel.: 0940 934 933
mail: info@zdravievpohybe.sk